Doutníky

Cigarety.info ° Doutníky ° Elektronické cigarety

Jak si vybrat doutník?

První věcí, kterou si bude muset aspirant umění doutníkového rozhodnout, bude, zda pro začátek zvolí cigarillo anebo rovnou plnohodnotný doutník (v některé z velikostí nedávno zmíněných). Dle mého skromného názoru by toto rozhodnutí měl provést každý sám, s přihlédnutím ke své kuřácké zkušenosti. Pokud již kouří dýmku, cigarety či balený tabák, může zkusit přímo doutník, pokud jde však o nekuřáka či kuřáka svátečního, doporučil bych mu spíše kratší cigarillo.

Cigarillo má začátečnickou výhodu v tom, že se kouří kratší čas a je oproti doutníku slabší, naopak nevýhodou je, že se přehřívá a o kvalitě výborného doutníkového pokouření zdaleka nevypovídá. U doutníků neplatí, že čím širší a delší, tím silnější, ani zdaleka! Jsou doutníky o rozměrech lafety minometu, které přímo hladí a jiné jako tužka, které jsou silné jako chilli. Velikost doutníku volte co nejkratší - ideálně nějaká half corona či robusto, ty poskytují výborné pokouření, plnou chuť a zároveň nestojí tolik, jako corona, lonsdale či další typy. Spíše než delší volte doutník tlustší - příslib to plnější chuti.

První cigarillo většinou stihnete tak za 10 minut, první doutník vydrží znatelně déle, určitě jej však nekuřte déle než 20-30 minut, zpočátku to tak nemusí vypadat, ale je to oproti cigaretám mnohem silnější "kalibr" (3-10x), takže i když se pocity mohou zdát velmi příjemné, raději se nesnažte kouřit déle. Jde nám přece primárně o to, aby první pokouření bylo příjemnou vzpomínkou a doutník byl symbolem pohody, odpočinku a relaxace. Stejně jako se vším ostatním, lze i s tabákem "přesáhnout míru." U tabáku má lehká nikotinová otrava podobu slinění, třesavky a nucení na zvracení, což samo nejpozději za pár hodin odezní.

Blížíme se k bodu dalšímu a neméně důležitému - zvolit doutník nebo cigarillo spíše levnější nebo nákladnější? Zde je odpověď jednoznačná, už mnoho začínajících doutníkářů se nechalo odradit příliš levným kusem, který si zakoupili někde v průchodu na nádraží a pak jej plni naděje ochutnali. Zklamání z podobných experimentů bývá obrovské a odrazení od dalších testů dokonalé. Tedy jak se nespálit a přesto vybrat kvalitní kus?

Především - volte doutník nebo cigarillos raději dražší, cena u tabáku kopíruje kvalitu velmi znatelně, zatímco doutníky za 6-8,- Kč jsou hrubé, štiplavé a o tabáku slyšeli často jen z doslechu, již shortfillery za 20-50,- Kč poskytují velmi dobré první pokouření (ceny slušných cigarillos začínají cca na 10-15 Kč za kus, ty levnější často nebývají za 100 % tabáku). Ideálně zajděte do profesionálního obchodu nebo prodejny s tabákem a nechte si doporučit krabičku cigarillos anebo nějaké kratší a jemné doutníčky (v případě kvalitních zahraničních kusů z celých listů - longfillerů - se cena může pohybovat i kolem 80-400,- Kč za kus). Pro první pokouření můžete vzít i kusy zabalené v cedrovém dřevě, cedrové krabici či v tubě, bude to jen ku prospěchu věci, chuť podobných doutníků bývá většinou výborná. Pokud první kouřová chvilka dopadne úspěšně, můžete po pár týdnech kouření a zkoušení přejít v případě cigarillos na větší doutníky a v případě doutníků na delší typy.

Tak, vybráno a nakoupeno? Brzy si povíme, jak doutníky skladovat, zapálit a pochopitelně a především - vychutnat... !