Doutníky

Cigarety.info ° Doutníky ° Elektronické cigarety

Proč doutník?

I. Doutník je jen a pouze přírodní produkt

Jak se časem dozvíte z dalších článků, toto tvrzení neplatí tak úplně o všech doutnících, o těch "pravých" balených však ano. O čem mluvíme? Jde o to, že kvalitní tabákové společnosti s dlouhou tradicí dělající po generace vynikající doutníky by nikdy ani nepomyslely na to, aby do tabáku něco přimíchaly. Zakládají si takřka bez výjimky na kompletně přírodní produkci postrádající jakoukoliv přídavnou chemii. Podobnou situaci jistě znáte od výrobců lihovin - recepty na nejrůznější pálenky, koňaky a whisky se často dědí po celé generace a jsou z přísně přírodních zdrojů.

Tvrzení o přírodním produktu platí na 100 % POUZE u balených doutníků z celých listů. O poznání méně spolehlivé to je v případě doutníků s celistvým krycím listem a mletou náplní (i když jsou opět výjimky potvrzující pravidlo) a cigaret. Co si budeme namlouvat, mletý tabák, v tom se ztratí, podobně jako v "sekané," leccos... A pak jsou tu desítky a desítky aditiv, neboli přídavných látek, které výrobci těchto "nepravých" tabáků do směsi dodávají, tu aby lépe držela vlhkost, onde zase aby měl kouř lepší barvu či vinutí.

Kvalitní doutník oproti mletému a cigaretám je zkrátka něco jako ekologická potravina v dnešním moři chuťových a dalších přídavků proti tomu či onomu, nakonec stačí vybrat náhodnou věc při nákupu v oblíbeném obchodu a začíst se...

II. Doutník je výhradně z tabáku

Opět platí pouze u těch kvalitnějších doutníků. Ty levnější bývají často baleny či vázány tzv. homogenizovaným tabákovým listem (HTL - Homogenized Tobacco Leaf), což je mletý nebo zbytkový tabák + někdy se přidává i celulóza, ze které se lisují pláty, které potom stroje používají jako vázací a někdy i jako krycí list doutníků všech velikostí. Od skutečného tabákového listu jej poznáte snadno, má "podezřele" pravidelnou strukturu a vinutí. Naštěstí už v cenové kategorii 20 až 25,- Kč za doutník není jako krycí list příliš obvyklý.

Myšlenka tohoto bodu ovšem tkví ještě v něčem docela jiném. Ač nás patrně budou výrobci papírků přesvědčovat o opaku, do chuti tabáku se u doutníků nemíchá pachuť cigaretového papírku. Že papírek ovlivňuje chuť tabáku je věc jedna, že do čistě tabákového produktu zbytečně zanáší další látky použité při výrobě papírku (lepidlo, barvivo, ...), druhá, jejíž (in)toleranci si musí každý zvážit sám...

III. Doutník je symbolem pohody, cigareta hektičnosti

Zatímco cigarety má většina lidí poměrně poprávu spojeny s uspěchaným životem dnešního člověka, který rychle žije, rychle jí, vyhledává rychlou zábavu a není tedy divu, že podvědomě i rychlé kouření, doutník je symbolem čehosi vyššího. Už jen samotný fakt, že si na něj musíte vyhradit minimálně 20-40 minut času je pro spoustu 5minutových kuřáků cigaret nepředstavitelná věc.

Spíše muži mají tendenci o problémech přemýšlet o samotě a až poté jednat. A doutník do tohoto schématu více než zapadá... Půl hodinky nebo hodinka denně, kterou může strávit s myslí volně se toulající mezi mraky na obloze nepřemýšlejíc o ničem, mohou mít pro kvalitní život i morálku dané osoby větší přínos, nežli prášky na uklidnění, boxovací plyšáci a podobné moderní uklidňovací vymoženosti.

Slušný doutník se dá sehnat již za cenu krabičky cigaret a pro klidnou chvilku v zamyšlení, bilanci dne nebo plánů a rozhodnutí na dny příští není lepšího partnera. Nejméně půlhodina kouření také zajistí dostatek času na přemýšlení a dostatečně hluboké zvážení všech variant problému, nežli 5minutová cigareta nad popelníkem v průvanu průjezdu a s 20 dalšími lidmi.