Doutníky

Cigarety.info ° Doutníky ° Elektronické cigarety

Tvary a rozměry doutníků

Každý doutník je kategorizován dvojicí základních parametrů: rozměry a tvarem, které společně udávají "styl" či typ" doutníků nazývaný souhrnně "vitola."

Rozměry doutníku kuřáky a sběratele zajímají hned na dvou frontách - jednak je to délka doutníku (udává se odnepaměti v palcích, jeden palec = 2,54 cm) a v řadě druhé to je průměr prstýnku, vlastně jakási "ráže" doutníku. Ta se opět udává v palcích, ovšem je tu jistá speciální zvláštnost, průměr doutníků se udává ve čtyřiašedesátinách palce (0,0396875 cm). Kupříkladu pokud máme doutník typu kubánské Robusto, tak ty mají prstýnek 50 a délky 4 a 7/8", jaké má doutník tedy reálné rozměry? Délka = 4,875 x 2,54 = 12,38 cm a průměr 50 x 2,54/64 = 1,98 cm.

Tvary doutníků mohou být dvojích typů, PAREJOS anebo FIGURADOS. Běžnější je parejo, protože je snadnější je vyrobit, méně běžné pak figurado, pro které jsou typické nepravidelné tvary a obecně se považuje za vyšší třídu tvarů doutníků, protože je těžší je vyrobit.

Ale zpět k parejo, je pro něj typické podlouhlé válečkovité tělo s jedním koncem otevřeným a druhým zakončeným kulatou čepičkou, která je před kouřením dle chuti kuřáka odříznuta, odtržena, ukousnuta, zařezána anebo propíchnuta (o úpravě doutníku před kouřením budeme brzy mluvit v samostatném článku).

Parejos se dále dělí na CORONAS a PANATELLAS:

Nejprve coronas:

A pak tu máme panatellas, která jsou obecně delší a tenčí, nežli coronas:

Během doutníkové historie byly zpočátku velmi populární (zejména v 19. století) typy figurados, ovšem zhruba kolem let 1930 zájem opadá a figurados mizí z módy i obchodů. V poslední době se jim dostalo menší renesance a většina výrobců kromě parejos myslí i na pár figurados, takže klidně můžete nějaké zkusit, jak budete spokojeni... Je zajímavé, že firma "Cuaba" má v nabídce POUZE FIGURADOS.

Tedy jaká máme figurados?

Dodejme ještě pro zajímavost, že jedna z firem v Dominikánské Republice, Arturo Fuente, občas dělá vlastní figurados variující ve tvarech od vizáže chilli papričky až po baseballové pálky atd. Jsou to záležitosti spíše sběratelské a samozřjmě také patřičně drahé.

A zajímavost další, která příliš nepřidává na přehlednosti, v praxi se pojmy Torpedo a Pyramid poměrně často zaměňují, a to dokonce i zkušenými kuřáky doutníků.