Doutníky

Cigarety.info ° Doutníky ° Elektronické cigarety

Z čeho se skládá doutník a jaké jsou jejich základní typy?

Každý plnohodnotný doutník (tedy ne Cigarillo), se kterým se dnes můžeme setkat, obsahuje 3 základní typy tabákových listů, jejichž vzájemné variace, různé poměry a mistrovsky určené mixy určují jedinečnost doutníku. Jde o:

I. Náplň (FILLER)

Většinu náplně doutníku tvoří tzv. Fillery, což jsou zabalené svazky tabákových listů. Fillery mají různý obsah i množství listů a jsou to právě ony, které určují základní chuť doutníku. Know-how si jednotliví výrobci pochopitelně přísně střeží a není žádným tajemstvím, že ty nejlepší doutníkářské recepty jsou výsledkem desítek let testování a zkoušení různých poměrů. Takový doutník je vlastně trochu jako bylinný likér...

Typy listů používaných na Fillery se liší dle záměru tvůrce mistra baliče. Variují od nejméně aromatických listů Volado (rostou u země), přes jemně aromatické Seco (střed rostliny) až po nejsilnější Ligero (nejaromatičtější listy vystavené slunci). Obecně platí, že čím více olejů je v listu, tím je Filler chuťově mocnější a silnější. Pokud se používají listy Ligero, pak jsou vždy složeny ve středu doutníku, a to z toho důvodu, že hoří nejpomaleji. Jistě Vás teď asi napadlo, že doutníky "vyšších ráží" mají více prostoru pro náplň a tedy i pro rozehrání chuťového koncertu naservírovaného nám mistrem baličem. Dá se tedy opět s několika výjimkami v zásadě říci, že tlustší doutník = větší spektrum chutí a tedy i silnější zážitek.

Filler může být dvojího typu, LONG anebo SHORT. Odtud také základní doutníkové dělení na SHORTFILLERY (náplň tvoří mix nasekaných listů i dalších částí rostliny) a LONGFILLERY (jako Fillery používají pouze celé listy a jsou tak celkem logicky považovány za doutníkovou šlechtu). Nedávno někteří výrobci doutníků začali používat ještě termín MEDIUM-FILLER, což je doutník naplněný částmi listů, avšak nikoliv shortfillerovskou "sekanou." Kvalita je obvykle vyšší, nežli u shortfilleru, minimálně proto, že medium-filler obvykle obsahuje jen kousky listů a ne nasekaný tabák, ve kterém se ztratí i další kousky rostliny jako třeba lodyha atd.

Shortfiller se od longfilleru pozná snadno: má sklony hořet žhavěji a při kouření má obsah tendenci po pár potáhnutích končit v ústech kuřáka. Shortfillery mají však tu výhodu, že hoří stejnoměrněji a z principu jejich přípravy (univezální mix) je stejná i kvalita po celou dobu kouření, což u longfilleru nemusí vždy platit - sice by kvalitní longfiller měl hořet rovnoměrně, avšak někdy se i mistr tesař utne zkrátka...

Lze se setkat i s plněním nazvaným Sandwich (resp. Cuban Sandwich), což je metoda rolování doutníku s využitím jak long, tak i shortfilleru.

II. Vázací list (Binder)

Vázací list je pružný tabákový list držící pohromadě svazky Fillerů. Ačkoliv vázací list nevidíme, je nedílnou součástí každého doutníku, a to součástí velmi důležitou. Drží pohromadě náplň a formuje ji do stejnoměrného tvaru tak, aby se celek dal zabalit do pěkného krycího listu. Jako vázací list se používá u levnějších doutníků jednotného tabákové listu (HTL - z celulózy a zbytkového tabáku vylisované pláty, které se poté mohou nastříkat tabákovým prachem), fajnovější modely takřka bez výjimky obsahují i znatelně kvalitnější Binder.

III. Krycí list (Wrapper)

Z největších listů tabáku, často speciálně pěstovaných odrůd pochází listy, které mají funkci krycí. Pečlivý výběr tohoto listu je velmi důležitý z několika hledisek, jednak dolaďuje až z 25 % chuť doutníku a potom - má krycí a ochrannou funkci, je tím prvním, co na doutníku uvidíme, není tedy divu, že správnému výběru a zrání věnují výrobci doutníků až neuvěřitelnou pečlivost. Dle krycího listu se také často odhaduje celkový dojem z doutníku, má se za to, že čím světlejší, tím slabší a naopak, čím hnědší (až do hnědočerna), tím plnější chuť. Profesionální pěstitelé na tabákových plantážích rozeznávají kolem 60 odstínů, nám však postačí zapamatovat si oktet základních:

Někteří výrobci doutníků používají ještě jeden druh značení, který sice není tak často k vidění, ovšem rozhodně nezaškodí zapamatovat si jej jako zajímavost...

POZOR! Někteří doutníkáři (a často bohužel i specialisté) mylně soudí a tvrdí, že čím světlejší krycí list, tím bude doutník slabší a naopak, čím tmavší, tím bude silnější. Není tomu tak zcela vždy, protože jak jsme se před chvílí naučili, krycí list ovlivňuje chuť jen z cca 1/4 a je čistě na výrobci, jaký tabák použije na listy vázací a náplň (kupříklad nic mu nebrání zkombinovat jemné Double Claro s černým brazilským tabákem nebo naopak Oscuro s jemnou náplní). Jinými slovy, jakési vodítko pro hrubé určení to jistě je (temný list přidá na plnosti chuti, světlý na jemnosti), ovšem rozhodně na ně nelze vždy a za všech okolností spoléhat... !

U těch úplně nejlevnějších doutníků v ceně kolem 10 až 20,- za kus Kč je občas k vidění i doutník, který má HTL i namísto krycího listu, o kvalitě podobných produktů si ale jistě nedělá nikdo přehnané iluze... Krycí list z HTL se sice dobře váže díky své pravidelnosti, ovšem nemá žádnou kresbu (žilky listu) a působí tak značně ne-přírodně, ba synteticky. Jako obal tedy není HTL příliš pěkný a není se co divit, že výrobci dávají pokud to jen trochu jde přednost minimálně kombinaci přírodní list vnější + HTL vázací.